ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetiğin ön planda olduğu günümüzde, güzel bir gülüşün, yüz estetiğinde büyük bir öneme sahip olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Son yıllarda teknolojik gelişmeler ile birlikte diş hekimliği alanında da birçok gelişme yaşanmıştır. Gülüş tasarımı artık estetiğin vazgeçilmez bir parçasıdır. Dişlerde yapılan çok küçük bir değişiklik bile yüz estetiğinde büyük değişime neden olabilmektedir.

ESTETİK DİŞ KLİNİĞİ UYGULAMALARI

Zirkonyum diş, Diş Beyazlatma, Bonding, E-max, Lamine diş, Yaprak Porselen

Gülüş tasarımı aslında geniş bir uygulama alanına sahiptir. Estetik alanında deneyimli bir diş hekimi detaylı bir muayeneden sonra hastanın beklentileri ve istekleri doğrultusunda yapılacak uygulamalara karar verir ve hastaya muhtemel sonuçlar hakkında bilgi verir.

Gülüş tasarımının başarısını belirleyen en önemli etken hekimin tecrübesidir. Estetik diş hekimi hastanın beklentilerini anlamalı ve yapılacak uygulamaların hastanın gerçek beklentilerini karşılayıp karşılamayacağına karar vermelidir.

Estetik diş hekimliğinin bazı uygulamaları:

DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma estetik diş hekimliği alanında, gülüş tasarımı için en sık uygulanan tedavi yöntemidir. Neredeyse herkes beyaz dişe sahip olmak ister.

Diş beyazlatma yöntemleri ofis tipi ve ev tipi olarak ikiye ayrılır.

Ofis tipi beyazlatma yöntemi veya lazer ile diş beyazlatma klinikte hekim tarafından uygulanır. Genelde bir uygulama yeterli gelmektedir. Bazen istenilen sonuca ulaşabilmek için 2 hafta araya ile ikinci bir uygulama gerekebilir. Lazer ile diş beyazlatma da diş etleri izole edildikten sonra diş yüzeyine beyazlatma ajanı uygulanır ve özel ışık kullanılarak beyazlatma ajanı aktive edilir. Ofis tipi diş beyazlatma yaklaşık 1 saat sürer.

Ev tipi beyazlatma hasta tarafında evde uygulanır. Hekim tarafından hastaya özel beyazlatma plakları hazırlanır. Hasta beyazlatma ajanını plak içerisine uyguladıktan sonra ağızına yerleştirir ve 45 dakika ila 90 dakika bekletir. Kullanılan beyazlatma ajanına göre 7-14 gün bu uygulama tekrarlanır. Bu yöntem ofis tipi diş beyazlatmaya göre daha uzun sürer ama ofis tipi beyazlatmaya göre daha kalıcı sonuçlar verir ve ekonomiktir.

Komplike vakalarda ofis tip ve ev tipi beyazlatma birlikte kullanılabilir.

BONDİNG UYGULAMASI

Kompozit dolgu maddeleri ve bonding ajanları kullanılarak dişlerin görünüşünü değiştirmek mümkündür. Bonding yöntemi ucuz ve hızlıdır.

Bazen sadece birkaç dakika sürecek bir uygulama ile büyük değişimler yaratılabilir. Bonding yöntemi en sık diş aralığı kapatmada kullanılır. Dişlerde herhangi bir kesim yapmadan sadece tek seansta, diş rengine ve dokusuna uygun bir malzeme ile dişe zarar vermeden diş aralığı kapatılır.

 

LAMİNE DİŞ UYGULAMASI

Yaprak diş, yaprak porselen diş gibi isimler ile de bilinen lamine uygulaması, dişlerin formunu ve rengini ve hafif çapraşıklık varlığında kullanılan bir yöntemdir. Gülüş tasarımında en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Lamineler birkaç farkı malzemeden üretilebilmektedir. Kompozit lamine, porselen lamine, E-max lamine, ve zirkonyum lamineler gülüş tasarımında sırasıyla en sık tercih edilen lamine diş çeşitlerdir. Lamine diş veya yaprak diş uygulamasının en büyük avantajı porselen kaplamaların aksine dişlere çok az kesim yapılır veya hiç yapılmaz. En büyük dezavantajları ise dayanıksız olmalarıdır.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Estetik diş hekimliğinde en sık tercih edilen ve en eski uygulamalardan birisidir. Diş kaplamalarının birkaç çeşidi bulunmaktadır. Metal destekli porselen diş kaplamalar, zirkonyum destekli porselen diş kaplamalar, E-max diş kaplamalar, Cam seramik diş kaplamalar en çok kullanılan diş kaplama çeşitleridir. Metal destekli kaplamaların maliyeti diğerlerine göre düşüktür ancak iç katmanda bulunan metal zamanla estetik problemlere yol açtığından dolayı gülüş tasarımında yeri yoktur ve genelde arka dişlerde kullanılmaktadır. Zirkonyum diş kaplamaları ise estetik diş hekimliğinde en çok tercih edilen kaplama türdür.