DİŞ PROTEZLERİ

Protez diş, Herhangi bir sebepten dolayı kaybedilen diş, dişeti ve çene kemiğinin yerine estetik ve fonksiyonel sebeplerden dolayı kişiye özel üretilen apareylerdir.

Protezlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Diş protezlerini iki ana kategoriye ayırabiliriz: sabit protezler ve hareketli protezler.

HAREKETLİ DİŞ PROTEZLERİ

Hareketli protezler halk arasında takıp çıkarmalı protez, kancalı protez, damak diş, takma diş ve benzeri isimlerle de bilinir. Bu protezler kısmı dişsizlikte ve tam dişsiz vakalarda uygulanabilmektedir.

Total protezler;  tam dişsiz çenelere uygulanan protezlere Total protez veya damak protez veya tam diş protezi denir. Total protezler hastalar

tarafından rahatlıkla takıp çıkarılabilir. Tutuculuk sadece yanak kasları ve negatif hava basıncı ile sağlanır. Ancak Tutuculuk zayıf olduğundan diğer protezlere göre kullanılması daha zordur. Damak protezlerin tutuculuğuna katkı sağlamak için protez yapıştırıcıları kullanılabilir.

Parsiyel protezler; kancalı protez, takıp çıkarmalı protez veya iskelet protez  olarak da bilinir. Kısmı dişsiz vakalarda uygulanan bu protezlerde tutuculuk ağızdaki doğal dişlerden destek alınarak sağlanır. İskelet protezler de total protezler gibi hastalar tarafından takıp çıkarılabilir. Ancak total protezlere göre daha konforludur. Parsiyel protezlerde dişlerden destek almak için kancaya benzer bileşenler kullanılır. Günümüzde bu kancaların zararlarını minimuma indirmek ve fonksiyon ve estetiği ön plana çıkarmak için hassas bağlantı elemanları üretilmiştir. Hassas bağlantılı protezlerde tutuculuk sağlamak için yaylardan ve özel lastikler ve benzeri mekanizmalardan faydalanır. Hassas bağlantılı protez için destek dişlere kron ( kaplama ) yapılması gerekir.

SABİT DİŞ PROTEZLER

Hareketli protezlere göre daha konforlu ve estetiktir. Sabit protezleri en çok bilinen türü köprü protezler ve kaplamalardır.. Köprü protezlerde eksik dişlerin önündeki ve arkasındaki dişlerden destek alınır. Kron köprü protezin en büyük dezavantajı destek dişlerin kaplanması gerektiğidir. Ancak kuralına göre yapılmış kron köprü protezler bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar ağızda kalarak çiğnemeye ve estetiğe hizmet eder. Sabit protezler yapımında zirkonyum kronlar ve metal destekli kronlar kullanılmaktadır.

İMPLANT DESTEKLİ PROTEZLER

Günümüzde implant sistemlerin gelişmesi ile birlikte sabit ve hareketli protez kavramları da değişmiştir. Yeterli kemik yapısında sahip herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireylerde ağızda hiç diş olmasa bile sabit diş yapılabilmektedir veya sadece tek bir diş eksikliğinde köprü protez yerine implant uygulaması ile diğer dişlerde kesim yapmadan eksik diş telafi edilebilir.

Hiç dişi olamayan hastalarda, implant üstü hareketli protezler de yapılabilir. Özellikle damak protezlerde tutuculuğu arttırmak için barlı protez veya locatorlı protezler yapılabilir. İmplant hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Diş protezleri fiyatları hakkında bilgi almak için 0312 466 75 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.