DİŞ ETİ HASTALIKLARI (PERİODONTOLOJİ)

Dişlerin sağlığı kadar, diş etlerinin de sağlıklı olması önemlidir. Aksi durumda hiçbir sorunu olmayan sağlıklı dişler dahi, diş eti hastalıkları yüzünden kaybedilebilir.

DİŞ ETİ HASTALIKLARI NELERDİR?

Diş eti hastalığı, dişi çevreleyen kemik ve diş etini etkileyen bir hastalıktır. Hiç çürük olmayan dişler bile diş eti iltihabı sebebiyle kaybedilebilir. Diş eti hastalığı her yaşta görülebilen en yaygın kronik hastalıklardandır. Çoğu zaman ağrısız seyrettiği için, hasta hastalığın farkına varmaz ve çoğu zaman hekime geç müracaat edilir.

Diş eti hastalığı başlangıç safhasında sadece diş etini etkiler, bu durum “Gingivitis” olarak isimlendirilir. Gingivitisin belirtileri; diş etlerinde şişlik, kızarıklıktır ve kolay kanama eğilimidir. Gingivitis her hangi kalıcı bir hasar bırakmaz.

Gingivitis ilerlediğinde dişin çevreleyen kemik de hastalıktan etkilenir, bu durum “periodontitis” olarak isimlendirilir. Periodontitis varlığında, dişi çevreleyen kemikte erime meydana gelir ve hastalık ilerleyince dişler sallanmaya başlar. Periodontitisin belirtileri hastalığın evresine göre değişmektedir. Belirtiler; diş etinde kanama, kırmızı/mor diş etleri, diş eti çekilmesi, dişlerde aralanma, sallanma, yer değiştirme, abse oluşumu ve kötü ağız kokusudur. Ağrı genellikle abse oluşumuyla birlikte olur.

DİŞ ETİ HASTALIĞININ SEBEBİ NEDİR?

Diş eti hastalığının ana etkeni dişler üzerinde biriken plaktır. Yanlış veya eksik fırçalamaya bağlı diş yüzeylerinde biriken bakteriyel plak, dişlerde çürük oluşturabildiği gibi diş etlerinde de iltihaplanmaya yol açar.

DİŞ ETİ HASTALIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Diş eti hastalığının tedavisi evresine göre değişmektedir. Eğer hastalık başlangıç aşamasındaysa ve sadece diş etlerini etkilediyse diş taşı temizliği yapılarak ve doğru fırçalama yöntemini uygulayarak hastalık tedavi edilir.

Eğer hastalık ilerlediyse ve diş etlerinin yanı sıra dişi çevreleyen kemikte de yıkım meydana getirmişse daha kapsamlı bir tedavi gerekir. Öncelikle kemik kaybının gerçekleştiği yerler kürete edilir ve hastalığa sebep olan bakteriler ve diş taşları uzaklaştırılır. Hastalığın şiddeti ve evresine göre gerekirse lazer veya cerrahi işlem uygulanır. Bu esnada hastanın düzenli olarak kontrollere gelmesi ve ağzı hijyenine önem vermesi gerekir.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR?

Dişi çevreleyen dokularda çekilme, diş etinin çekilerek kök yüzeyinin ortaya çıkmasıdır. Bu hastalık çok farklı sebeplerle ortaya çıkmaktadır ve altta yatan sebep araştırıldıktan sonra uygun tedavi yapılır.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Çekilmesinin sebepleri yanlış veya sert fırçalama, diş kaşıma gibi bir takım alışkanlıklar, kötü yapılmış protez/dolgular olabildiği gibi diş eti iltihabı sebebiyle de olabilmektedir.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diş eti çekilmesi olan dişlerde açığa çıkmış kök yüzeyinde hassasiyet olabildiği gibi her hangi bir belirti de vermeyebilir. Ancak görüntü itibariyle diş eti çekilmesi olan dişler diğer dişlerden daha uzun görülür. Eğer diş eti çekilmesinin sebebi diş eti iltihabı ise, diş eti iltihabı belirtileri olan, diş etinde kanama, şişlik, kızarıklık, dişte sallanma ve aralanmaya rastlanır.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN TEDAVİSİ NEDİR?

Diş eti çekilmesinin tedavisi için öncelikle altta yatan sebebi öğrenmek gerekir. Örneğin sebebi hatalı fırçalama ise, öncelikle fırçalama şekli düzeltilmelidir sonra diş eti çekilmesi tedavisi uygulanır.

Dişeti çekilmesinin en yaygın sebeplerinden diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı varlığında öncelikle iltihabın tedavi edilmesi ve diş etinin daha fazla çekilmesi önlenir.

DİŞ TAŞININ DİŞ ETİNE OLAN ZARARLARI NELERDİR?

Hastalıklarının tedavisi diş taşı temizliği ile başlar.İyice temizlenmeyen diş yüzeyinin üzerinde biriken bakterilerin neden olduğu diş taşları, zamanla diş etinde iltihaplanmaya sebep olmaktadır.  Dolayısıyla diş etinin kanamasına ve diş etinin çekilmesine neden olur. Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak için diş hekiminin uygun göreceği aralıklar ile kontrole giderek diş taşı temizliği yaptırılmalıdır. Medyada diş taşlarını temizletmenin zararlı olduğu yönünde bazı düşünceler bulunmaktadır. Bu düşünceler kesinlikle yanlıştır. Diş hekimleri, diş ve diş etlerinde oluşan herhangi bir sorunun küçümsenmemesini ve hekim kontrolünde olmayı önermektedir.

Ankara’da Diş eti Uzmanına muayene olmak istersiniz 0312 466 75 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.