DİŞ DOLGUSU

Diş dolgusu diş hekimliğinde en sık uygulanan tedavidir. Diş dolgusu, çürükten veya travmadan dolayı bütünlüğünü yitirmiş dişleri onarmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu amaçla kullanılan birçok materyal ve yöntem bulunmaktadır. Başlıca kullanılan materyaller Kompozit Dolgular, Amalgam Dolgular, Porselen Dolgular, Cam İyonomer ve Kompomerlerdir.

DİŞ DOLGUSUNUN ÇEŞİTLERİ

Kompozit dolgu: Bu tip dolgular ışınlı dolgular veya lazerli dolgular olarak bilinir. Kompozit dolgular diş renginde olan dolgulardır maliyetlerinden ve uygulama kolaylığından dolayı en çok tercih edilen materyallerdir. Gelişmiş kompozitlerin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır ve genel sağlık üzerine zararlı etkileri yoktur. Kompozit dolguların ortalama ömrü 4-7 yıldır.

Amalgam dolgular: Metal dolgular, cıva, bakır, kurşun ve diğer metallerin birleşiminden elde edilir ve amalgamların yapısında yaklaşık %50 cıva bulunur. En eski dolgu çeşidi amalgam dolgudur. Metal dolgular Diş hekimliğinde 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. En dayanaklı dolgu çeşidi belki de amalgamlardır. Amalgamlar 10 yıllarca ağızda kalabilir ve dişi çürüğe karşı koruyabilir. Ancak amalgamların bir çok dezavantajı bulunmaktadır ve genel sağlık üzerine olumsuz etkileri bulunuştur. Günümüzde kullanımı önerilmemektedir.

Porselen dolgular: Büyük kavitelerde tercih edilen malzeme porselenlerdir. Bu yöntemde hekim çürüğü temizler ve dişten ölçü alır. Laboratuvarda teknisyen porselen dolguları ölçüye göre üretir. Porselen dolgular kırılmaya karşı dirençlidir ve büyük doku kayıplarında dişi onarmak için en iyi seçenektir. Ancak kompozit dolguların aksine birden fazla seans gerektir ve yapımı zahmetli ve maliyetlidir.

DİŞ DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Dolgu yapılacak diş lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra dişteki çürük dokular özel frezler yardımı temizlenir ve dolgu için hazır hale getirilir. Bu aşamadan sonra iki yöntem kullanılmaktadır, direkt ve indirekt yöntem.

Fazla madde kaybı bulunmayan dişlerde direkt yöntem tercih edilir. Çürük kavitesi dezenfekte edildikten sonra kompozit materyaller kullanılarak doldurulur mavi ışık kullanılarak sertleştirilir ve frezler ile son şekli verilir ve cilalanır. Kompozit diş dolgusu yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu tip dolgular bir kaç katman şeklinde yapılmaktadır. özellikle derin çürük kavitesine sahip dişlerde, pulpayı yani dişin sinirini korumak için ve ileride tekrar çürük oluşumunu önlemek için her katmanın özenle ve eksiksiz yapılması gerekir.

Madde kaybı fazla olan dişlerde genelde indirekt yöntem tercih edilmektedir. Çürük dokular uzaklaştırılır ve kavite hazırlanır. Bu aşamada hekim tarafından gerek görülürse dişe kanal tedavisi uygulanır. Dişin ölçüsü silikon ölçü materyalleri ile alınır ve laboratuvara gönderilir. Ölçüden sonra diş geçici dolgu ile kapatılır. Dolgunun laboratuvarda hazırlanması ortalama 24 saat sürmektedir. Dolgu üretimi tamamlanınca geçici dolgu dişten uzaklaştırılır ve dolgunun dişe uyumu kontrol edilir ve gerekli uyumlandırmalar yapıldıktan sonra dolgu dişe yapıştırılır.

Ankara’da Diş dolgusu yaptırmak için 0312 466 75 99 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.